7_20230116_091726.jpg

Zhodnocení sezóny 2022

Hodnocení klubové sezóny v článku pro Ledenický zpravodaj

Softballová sezóna 2022 – Žraloci Ledenice

Nastal čas zhodnotit a ukončit hrací sezónu 2022. Jaká tedy byla pro Žraloky z Ledenic?

Byla především hodně náročná a je třeba jí rozdělit na několik částí.

Soutěže dospělých kategorií.

V roce 2022 jsme hráli následující soutěže s následujícími výsledky:

 • Extraliga žen ČR, tým ženy A – celkově 5. místo
 • Extraliga mužů ČR, tým muži A – celkově 5. místo
 • 2. liga mužů ČR, muži B – Mistři 2.ligy 2022, - 1. místo
 • 3. liga žen ČR, ženy B, - celkově 4. místo
 • Evropský pohár mužů Supercup – 9. místo

Posledních 6 let jsme byli zvyklí, že muži i ženy získali v obou Extraligách ČR medaile. Zde je stručný přehled z let minulých:

Ženy: 2016 – 2. místo, 2017- Mistryně ČR, 2018- Mistryně ČR, 2019- Mistryně ČR, 2020- 3. místo, 2021- 3. místo

Muži 2016- 3. místo, 2017- 2. místo, 2018- 3. místo, 2019- Mistři ČR, 2020- 3. místo, 2021- Mistři ČR

Letos nastala jiná situace, jednak došlo k částečné hráčské obměně, ale především je špička českých Extralig velice vyrovnaná a zejména u mužů z první šestky může vyhrát jakýkoli tým. Dokladem toho bylo, že ani jeden loňský finalista neprošel do semifinále soutěže. V ženách poslední tři roky kraluje tým Joudrs Praha a ledenickým navíc chyběla nadhazovačka Veronika Pecková, která měla letos angažmá v italské nejvyšší lize. Každopádně obě 5. místa jsou důkazem kvalitního extraligového standardu a uvidíme co přinesou další roky.

Velkým úspěchem je již druhé vítězství mužů B ve 2. nejvyšší soutěži ČR. Jako B tým sice nemohou postoupit do vyšší soutěže, ale je zde skvěle odvedená práce v přípravě mladých hráčů pro nejvyšší soutěž. Ženy B letos odehrály také úspěšnou sezónu a během roku se výkony stále zlepšovaly. Zejména starší hráčky (maminky mladých hráček) se významně během sezóny zlepšily ve všech dovednostech.

Soutěže mládežnických kategorií.

Pro naši mládež byla letošní sezóna významně úspěšná! Celkem máme 7 mládežnických týmů a letos jsme odehráli 9 celostátních soutěží. A jak jsme uspěli?

 • Extraliga juniorů ČR U20 (nejvyšší soutěž v ČR) – celkově 2. místo na MČR
 • Superliga kadetů U16 (nejvyšší soutěž v ČR) - Mistři ČR – 1. místo
 • Superliga žáků U13 – celkově 5. místo v ČR
 • Jarní Open MČR U13 – 1. místo
 • Liga kadetek U16 (druhá liga)– celkově 2. místo
 • Liga žákyň U13 (druhá liga)– celkově 1. místo v ČR
 • Coachballová liga U11 turnaj o umístění – 1. místo, celkově 13. místo v ČR
 • Teeballová liga U8 – celkově 1. místo v ČR
 • jihozápadní baseballová divize U7 - mikrožraloci mají 3. místo
 • 4 hráčky letos hostovaly v Extralize juniorek U20 v týmu Beavers Chomutov a získaly s tímto týmem zlaté medaile.

Jistě lze za největší úspěch sezóny považovat Mistrovský titul v kategorii kadetů U16 a stříbrná medaile z Extraligy juniorů ČR. Také 1. místo v U8 je skvělé.

Naše mládežnické úspěchy dávají tedy velkou naději do budoucna, že ledenický softbal má dobrou základnu a dobré trenéry.

Žraloci v reprezentacích ČR.

V letošním roce se zatím Žraloci zúčastnili v českých softballových reprezentacích 3 významných evropských akcí:

Mistrovství Evropy žen, Španělsko – reprezentace ČR 4. místo, z Ledenic reprezentantky Veronika Pecková a Míša Pecková

Mistrovství Evropy žen U22, Kunovice – reprezentace ČR získává 2. místo, z Ledenic reprezentantka Táňa Toušková a hostující Štěpánka Boučková

Mistrovství Evropy mužů U23, Sezimovo Ústí – reprezentace ČR získává Mistrovský titul, z Ledenic reprezentanti Váša Bureš, Jakub Vašíček a Tomáš Trtílek a v realizačním týmu pak trenéři Lukáš Míka a Michal Trtílek.

Nyní ještě čeká český softball největší událost letošní sezóny – Mistrovství světa mužů 2022 na Novém Zélandu. To se odehraje 26.11.-4.12.2022 v Aucklandu. Z Ledenic zde budou ČR reprezentovat Jonáš Hajný, Jakub Hajný, Marek Volf, Martin Turek a jako hlavní trenér českého národního týmu Jarda Korčák.

Novinky na hřišti

Letos se podařilo za finančního přispění Nadace ČEZ, JČ kraje, České softballové asociace a Městysu Ledenice vybudovat pevný homerunový plot a zakoupit a nainstalovat digitální výsledkovou tabuli za tento plot. Tím se kvalita hřiště opět znásobila. Velké díky všem, kdo se finančně nebo prací na obou vylepšeních areálu podíleli.

Poděkování

Závěrem mi dovolte, abych touto cestou poděkovala všem, kdo nás letos jakýmkoli způsobem podpořili. Velký dík patří zejména všem trenérům, kteří nezištně tráví téměř veškerý volný čas na hřišti a víkendy na turnajích, jejich pomocníci z řad rodičů a všichni rodiče a kamarádi, kteří fandí softballu, Žralokům a jakýmkoli způsobem podporují naši činnost.

Obrovský dík pak patří našim finančním podporovatelům, kterými jsou: Městys Ledenice, Nadace ČEZ, Jihočeský kraj, Národní sportovní agentura, Česká softballová asociace, PHOTOMATE s.r.o., Atkinson & partners s.r.o., a REALDOMUS s.r.o., Strabag a.s.

Sezóna 2022 tímto skončila, jaká asi bude ta další?