6_20230116_085332.jpg

Mistrovství světa a Žraloci

Článek z Ledenického zpravodaje o žraločích stopách na MS mužů a U12.

LEDENIČTÍ SOFTBALOVÍ REPREZENTANTI

To, že softbalový klub Žraloci Ledenice patří mezi špičku v České republice, asi vědí všichni, kteří o tomto sportu alespoň párkrát něco zaslechli. To samé se dá říci i o některých jeho hráčích. V mužské reprezentaci jsou to hráči Jakub Hajný, Jonáš Hajný, Marek Volf a Jaroslav Korčák – hlavní trenér. Novým reprezentantem ČR v kategorii U-12 byl pro sezónu 2022 vybrán i Sebastian McKeon. Těsně před Vánoci se v klubovně Žraloků uskutečnilo setkání reprezentantů s ostatními hráči, trenéry i rodiči, na kterém vyprávěli své zkušenosti z účasti na nejvyšších soutěžích a na kterém také vznikl tento článek.

Reprezentace mužů:

Jakub Hajný – spojka

Jonáš Hajný – nadhoz

Marek Volf – chytač

Jaroslav Korčák – hlavní trenér reprezentačního týmu mužů.

Všichni tři hráči jsou členy reprezentačních týmů již od juniorských let a mají mnoho zkušeností z mezinárodních turnajů. Jaroslav Korčák se v trenérském týmu pohybuje řadu let, hlavním trenérem reprezentace mužů je od roku 2020. Na přelomu listopadu a prosince 2022 se zúčastnili Mistrovství světa v Aucklandu na Novém Zélandu.

Příprava na tuto nejvyšší soutěž začala již v roce 2021, kdy se český národní tým kvalifikoval na MS prvním místem na ME, které se konalo právě v Ledenicích. Po kvalifikaci probíhaly každý měsíc společné tréninky v Praze nebo v Havlíčkově Brodě, přípravné turnaje a samozřejmě i tréninky v Ledenicích se Žraloky nebo individuální. Na Novém Zélandu strávila Česká reprezentace celé tři týdny. Nejprve týden v Palmerstone, kde byl sehrán poslední přípravný turnaj. Poté následoval přelet do Aucklandu, kde se odehrálo celé mistrovství. Jak lze předpokládat, mistrovství světa se zúčastnila absolutní světová softbalová špička: Mezi favority se kromě domácích hráčů řadili Argentinci, Japonci a Kanaďané. Obavy vyvolávali před turnajem i Australané nebo Američané. Ambicí našeho týmu bylo postoupit alespoň mezi šest nejlepších, což byl zatím největší úspěch české reprezentace mužů. Bohužel se turnaj hned od začátku nevyvíjel dle představ a tak muži nakonec museli vzít zavděk 9. místem. Útěchou jim ale může být, že ani všichni favorité nepotvrdili očekávání. Na prvním místě se umístila Austrálie, druhá byla Kanada a na třetím místě se umístily USA.

Reprezentace U-12 mix:

Sebastian McKeon – centr (hráč zadního pole)

Když si na jaře roku 2022 vybrali členové realizačního týmu do širšího výběru i ledenického hráče Sebastiana McKeon, byla to pro něj, ale i pro ledenické Žraloky a rodiče událost číslo jedna. Z ledenických hráčů je tím nejmladším, který se stal členem reprezentačního týmu. Stejně tak, jako jeho starší kolegy, i jeho čekala na sklonku roku 2022 účast na MS a to až na Thaj-wanu. Pro Sebastiana to byla první zkušenost z takového mezinárodního utkání. Před odletem na MS musel absolvovat několik reprezentačních soustředění v Praze nebo v Havlíčkově Brodě, přípravné zápasy, tréninky se Žraloky i individuální přípravu. Mistrovství světa v této kategorii (děti do 12 let – smíšené týmy) se konalo teprve podruhé. Tentokrát to bylo za účasti pěti států: Thaj-wan, Hongkong, Česká republika, Indie, Singapur. Sebastian byl nasazen do všech zápasů kromě duelu s Indií, která mimochodem prohrála všechny zápasy. Na rozdíl od týmu mužů se výprava U-12 vrátila se stříbrnou medailí, což je ještě o stupínek lepší umístění než na předchozím MS. A rozdíl v reprezentaci mužů a dětské kategorii U-12 je ještě jen. Muži mají veškeré náklady spojené s účastí na MSjk hrazeny Českou softbalovou asociací, zatímco v dětských kategoriích tomu tak není a nemalou část nákladů hradí rodiče hráčů. Poděkování zde z úst maminky Sebastiana i šéfky klubu ledenických Žraloků Hanky Korčákové patří i městysu Ledenice, který malého reprezentanta také finančně podpořil.